SSS

1. Web Tasarım ve Web Yazılım Nedir? Farkları Nelerdir?

Web tasarım uzmanı; gerekli sektörün ihtiyacı olan detayları araştırır ve bu detaylar kapsamında grafik tasarımı olarak web sayfasının görselini yaratır. Örneğin yapılacak web sitesi tıp sektörü ile ilgiliyse grafik tasarım için uygun fotoğrafları bulmalı ve hayalindeki tasarımı ekrana yansıtmalıdır. Yapan kişinin hayal gücü, yeteneği ve tecrübesi işin kalitesini yansıtır.

Web yazılım uzmanı ise oluşturulan tasarımın hareketlenmesini ve işlevsel olmasını sağlayacak arka plan kodlarını oluşturur ve yaratılan tasarımın işlevsellik kazanmasını sağlar.

2. Kurumsal Web Sitesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kurumsal web siteleri şirketlerin internet üzerindeki itibarını belirler. Şirketler ürün ya da hizmetlerini tanıtmak için profesyonel bir ekibe sahip olan şirkete internet sitelerini yaptırmalıdırlar.

Kurumsal web sitesi sade anlaşılır olmalıdır, kullanıcıyı yormamalıdır.

Ana sayfanız sitenizin giriş kapısıdır, çok karışık olmamalıdır. Firmanızı kısaca anlatmalı, duyurulara ya da kampanyalara ana sayfada yer verilmelidir. Menüler, ziyaretçilerin aradıklarını kolayca bulabilecekleri şekilde tasarlanmalıdır.

3. E-Ticaret Nedir? Nasıl Kullanılabilir?

İnternet ortamında insanların belirli sistemler üzerinde gerçek ve ya sanal ürünleri para karşılığında satın alması işlemidir. Kısaca tanımayalacak olursak e-ticarete, ticaretin elektronik versiyonu diyebiliriz.

E-Ticaret aracılığıyla ne satılabilir?

Aslında böyle bir sınıflandırma söz konusu olamaz. İnternet ortamı bilindiği gibi sonsuz bir deryadır. Her cinsten, ırktan, huydan insanın bulunduğu internet ortamında neyin satılıp satılamayacağını kestirmek çok zordur. Bu konuda asıl iş sizin pazarlama becerinize kalıyor. Pazarlama tekniğiniz sayesinde internetten hemen hemen her şeyin satışını yapmak mümkün.

4. Google SEM / SEO Nedir? Farkları Nelerdir?

SEO (arama motoru optimizasyonu) ve SEM (arama motoru pazarlama) benzer – ve bazen birbirlerinin yerine kullanılan ifadelerdir. Aslında SEO ve SEM farklı hizmetlerdir.

SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) Web sitenize farklı metodlar uygulayarak arama motorlarında organik sonuçlarında, sitenizin üst sıralarda çıkmasına yardımcı olan bir yönteme verilen addır.

SEM (Search Engine Marketing – Arama Motoru Pazarlaması) Google bazında düşünürsek, Google Adwords olarak bilinir. Diğer arama motorlarında da benzer reklam modelleri mevcuttur.

5. Hosting(İnternet Alanı) / Domain(İnternet Adresi) Nedir?

1. Domain (Alan Adı) Nedir?

Alan Adı(domain), şahsınıza ait ve internet üzerinde temelde bir DNS (Domain Name Server – Alan Adı Sunucusu) üzerinde barındırılan ve başka eşi benzeri olmayan bir adrestir. Parmak izi yada vatandaşlık numarası gibi bu isimden sadece 1 tane vardır. Mesela www.agorsoftware.com alan adı(domain) bana aittir ve başka kimse tarafından kullanılamaz.

2. Hosting (Web Alanı) Nedir?

Alan Adını(domain) yukarıda anlattıktan sonra Hosting kavramını açıklamak biraz daha kolaylaşıyor. Kiraladığınız alan adına bağlı bir web sitesi yayınlamak için kullanacağınız, ve özünde disk, trafik, bağlantı hızı kavramlarını ifade eden depolama alanıdır. Yani internete bağlı bir sunucuda, web siteniz ve dosyalarınız herkese açık bir şekilde yayınlanır. Kısacası hosting yani web alanı size oluşturulan sitenin internet üzerinde barınmasını ve kurumsal mail adreslerinizi kullanmanızı sağlamaktadır.

6. Türk Ticaret Kanunu Şirketlere Web Sitesi Yaptırma Zorunluluğu Nedir? Neleri Kapsar?

Yeni TÜRK TİCARET KANUNU ile şirketlere web sitesi zorunluluğu 14 ŞUBAT 2011 tarihli ve 27846 sayılı Resmi Gazete'de yayınlandı. Yeni TÜRK TİCARET KANUNU' na göre her şirket bir web sitesi yaptırmak zorundadır.

Yeni Türk Ticaret Kanununa göre olması gereken web sitesinin özellikleri nedir?

Yeni Türk Ticaret Kanununda detaylı olarak bahsedilen web sitesi zorunluluğu şirketlerin ortaklarına ve diğer kurumlara karşı şeffaf olmasını amaçlıyor. Zorunlu web sitesi şirketin tüm resmi bilgilerinin yayınlanması gereken bir web sitesi olacaktır.

Bu nedenle şu özellikler ön plana çıkıyor:

-Web sitesi zorunluluğu tüm sermaye şirketleri için geçerlidir.

-Zorunlu kanuni Web sitesi kolayca güncellenebilir olmalıdır.

-Yeni Türk ticaret kanununda web sitesinde yayınlanmalı denen tüm bilgiler, raporlar (Toplantı duyuruları, kararları, bilançolar gibi) zorunlu web sayfası içinde bulunmalıdır.

-Web sitesi zorunluluğu bilgiye ulaşılması için konuldu. Bu amaçla web sitesi yayını kesintisiz olmalı. Bu sebeple hizmet alınan firma ile bu konuda bir destek anlaşması yapılması hatta bu yükümlülükleri hizmet sağlayan firma ile paylaşılması zorunlu web sitesinin sürekli yayında olması için gerekli.

-Web sitesi ortakların uzaktan (il dışı ya da ülke dışından ) toplantılara katılması ve oy vermesi gibi esaslar üzerine kurulu olmalı. Yani görüntülü konuşma ve elektronik imzaya dayalı sistemlerin zorunlu web sitesi içinde olması gerekiyor.

-Web sitesi kanundaki değişiklikleri de öngörecek, değişiklik yapılmaya uygun olmalı.

-Web sitesini sadece kanuni zorunluluk olarak kullanılmayacağı da düşünülmeli. Maliyet açısından web sitesi hem kanuni şartları hem de genel web sitesi oluşturma amaçlarını kapsamalı.

İlgili kanunun resmi gazetede görüntülemek için lütfen tıklayınız...

7. Yazılım Ekranları Tasarımı Nasıl Yapılmaktadır? İstediğimiz Değişiklikleri Yapabilir miyiz?

Planlama Raporu ile beraber oluşturulan Mokup Ekranlar müşteri onayına sunulur ve bu Mokuplara uygun grafik tasarımı grafik ekibimiz tarafından tasarlanır müşteriye son onaya çıkan Arayüzler kullanıldıkçada müşteri isteklerine göre modifiye edilirler.

8. Yazılım Projelerinde Kaynak Kodların Sahibi Olabilir miyim?

Geliştirmiş olduğumuz yazılımlarda baştan tüm detayları müşterimiz ile konuşuyoruz, Kodun hiçbir şekilde başka kurum ve kuruluşlarla paylaşılmaması koşuluyla ve Kaynak Kod ücreti ödenmesi koşulu ile Kaynak Kodları müşteriye ve sözleşmede yer alacak şartlarla teslim edebiliyoruz.